Biztos te is hallottál már a hajápolás egyik legnépszerűbb hatóanyagáról, a minoxidilról. Arról viszont nem biztos, hogy tudtál, hogy nagy népszerűségének ellenére 2025-től betiltják a minoxidil tartalmú készítmények forgalmazását az Európai Unióban. Hogyan nőtte ki magát a minoxidil csodaszerré? Miért tiltották be? És milyen alternatívák léteznek? Válaszolunk!
Tudtad, hogy minoxidilt eredetileg vérnyomáscsökkentő gyógyszerként fejlesztették ki? A minoxidil egy olyan molekula, amelynek feladata a szűkült erek kitágítása. A Loniten® vérnyomásserkentő gyógyszer kifejlesztése során fedezték fel. Az orvosi alkalmazás során megfigyelték, hogy a pácienseknél szokatlan mellékhatásként szőrnövekedés jelentkezett. Ez az eredmény indította el a minoxidil helyi alkalmazásának fejlesztését, különösen hajhullás kezelésére.
Kémiai szerkezetét tekintve a minoxidil egy piperidin alapú vegyület, amely kénatomot tartalmaz. Külsőleg alkalmazva, például oldat vagy hab formájában, fokozza a fejbőr vérkeringését, így több oxigén és tápanyag jut el a hajhagymákhoz. Ez az intenzívebb táplálás meghosszabbítja a hajnövekedési ciklus aktív szakaszát, az anagén fázist, ezzel elősegítve az új hajszálak növekedését.
Számos klinikai kutatást végeztek – nőknél és férfiaknál egyaránt – a hatékonyságának tesztelésére, amely vizsgálatok mind biztonságos és eredményes használatról számoltak be. UpJohn Corporation kutatói például 2% és 5% koncentrációjú Minoxidil dermális oldattal végezték a kutatást. A vizsgálatok eredményei kimutatták, hogy a minoxidil képes megállítani a férfi és női hajhullást, és új haj növekedését is kiváltja, különösen a fejtetőn. 1991-ben és 2001-ben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága (FDA) jóváhagyta a Rogaine (Minoxidil 2% és 5%) gyógyszert és hatékonynak ismerte el a férfi és női hajhullás kezelésében.
Hamarosan a hajhullás elleni küzdelem legismertebb összetevőjévé vált.
Az Európai Unió 2023-ban kezdte el szabályozni a minoxidilt tartalmazó kozmetikumok forgalmazását. Ezt követően, 2024 április 4-én az EU jelenítette meg hivatalosan azt a rendeletet, ami a tiltott összetevők listájára helyezi. Ez azt jelenti, hogy a minoxidilt tartalmazó kozmetikai termékek 2025. február 1-jétől nem hozhatók forgalomba, és a korábban forgalmazott termékeket legkésőbb 2025. november 1-jéig el kell távolítani a piacról. A tilalom hátterében a kozmetikai termékek biztonsági kockázatai állnak, mivel a minoxidil erős farmakológiai hatással bír, és a használata kozmetikumokban nem felel meg az EU szabályozási követelményeinek
A minoxidil tartalmú kozmetikumok helytelen használata bőrriritációhoz, allergiás reakciókhoz, nem kívánt szőrnövekedéshez vezethet.
Ne aggódj! Mivel sajnos rengeteg embert érint problémaként a korai hajhullás és az elvékonyodott, gyenge hajszálak, mára már számos hajnövekedés serkentő hatóanyagot felfedeztek, amik alternatívát jelenthetnek a minoxidil helyett.
Hair Growth Serum Pro Hajnövekedést Serkentő Hajszérumunkat úgy fejlesztettük ki, hogy nagyon magas töménységben és soha nem látott összetételben tartalmazzon klinikailag igazolt hatékonyságú összetevőket.
Mit érdemes tudni a Redensylről?
A hajnövekedés fokozására lett kifejlesztve, és különösen azok számára jelenthet megoldást, akik kerülnék a minoxidil potenciális mellékhatásait. A Redensyl stimulálja a hajhagymákat, csökkenti a hajhullást, és elősegíti az új hajszálak növekedését. Kutatások alapján akár 28.000 új hajszál megjelenését is támogathatja 3 hónap napi alkalmazás során, miközben kevésbé irritáló a fejbőr számára, mint a minoxidil.
Mit érdemes tudni a Copper Tripeptideről?
A copper tripeptide-1 egy peptid (amely aminosavak láncolata), amely három aminosavból áll, és a réz ionjaihoz kötődik. A réz ismert arról, hogy támogatja a kollagén és elasztin szintézisét, serkenti a bőr regenerációját, és antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik. A Copper tripeptid-1 különösen a hajápolásban használatos, mivel képes elősegíteni a haj növekedését és erősítését.
Cimkék: minoxidil
Hozzászólás